Мајката на Пино ги „покажа“ убијците

На својот ФБ профил Маја Трпковска, мајката на убиениот Пинета Секондо се осмели и го објави името на осомничениот за убиството, Али Фуркан, кој е во бегство.

Обвинителството против Али Фуркан и Ангела Ѓоргиевска полицијата поднесе кривични пријави, а  покрената е  истрага само против Фуркан. Тој е сеуште во бегство, но одреден му е притвор во отсуство. На 31.05.2019 година Единица за насилен криминал при СВР Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против Ф. А. (27) и А. Ѓ. (22), двајцата од Скопје, за сторено кривично дело “убиство“ предвидено и казниво по член 123 од КЗ на РСM. 

Пред неколку минути мајката на Пино, Маја Трпковска напиша трогателен статус.

„Ми го убива детето, има докази а никој не e во ЗАТВОР!!! ОРОСПИАТА АНГЕЛА ЃЕОРЃИЕВСКА Е ДОМА!!! Лугееее нормални сте или не нормални!!! Алооо ДРЖАВА МАКЕДОНИА !!! АЛОО!!!! ОРОСПИАТА АНГЕЛА ЃЕОРЃИЕВСКА Е ДОМА!!! КОСКИТЕ ОД МОЕТО ДЕТЕ СЕ ВО КУТИА!!!!! ДРЖАВООО КАДЕ СИ!!!!

Според профилот на Фејсбук на Фуркан, тој работел како менаџер во австриска фирма за спортска облека „Сатекс“ и дека е роден во Богота, Колумбија.

Ангела Ѓорѓиевска според првичните информации од обвинителството е замешана во мамката во која влегол Пино.

Таа е ќерка на возач, дете на разделени родители и проблематична девојка заглавена во многу незгодни друштва и пороци. На нејзиниот профил до скоро имаше поставено и главна слика на која има девојка и момче со пиштол и крв. Девојката била на полиграф но го поминала.

Имено, се работи за убиство на Пинета Секондо, кој на 11.12.2018 година од страна на неговата мајка, бил пријавен за исчезнат во ПС при СВР Скопје.

На 29.04.2019 година во Единицата за известување и команда при СВР Скопје од страна на граѓанин пријавено е дека на место викано Башинец во атарот на с.Љуботен пронајден е човечки скелет покриен со камења.