Кујна

 • Пикантни тиквички

  02.07.2019 - 11:43
  Многу вкусни и лесни за подготовка … Потребно е: 4 тиквички зелени и жолти 1 средно голема главица кромид 1/2 чаша (од 150 мл) ...
 • Таратур со ореви

  13.06.2019 - 12:44
  Освежително предјадење за овие топли денови… Потребно е: 5-6 чешниња лук 100 г исчистени ореви околу 50 мл масло 1 кг...
 • Рагу со мелено месо

  12.06.2019 - 13:08
  Едноставно и брзо за подготовка, совршенство на вкус и мирис… Подготовка: 500 г мешано мелено месо 2 чили-пиперки 2 главици ...
 • Бела торта

  31.05.2019 - 18:06
  Бисквитно тесто од белки, вкусен бел крем со рендано бело чоколадо и кора од лимон… Потребно е: за бисквитното тесто: 170 г брашно 8 г...
 • Виенски гулаш со кнедли

  29.05.2019 - 11:33
  Највкусниот и најароматичниот гулаш! Потребно е: 800 г говедско месо за гулаш (од врат, грб, може и мешано) 3 главици кромид 3-4...
 • Триаголници со шунка

  28.05.2019 - 14:24
  Вкусни лиснати залачиња … Потребно е: 300 г лиснато тесто 1 жолчка брашно за филот: 2 парчиња пршута 3 парчиња шунка...
 • Брзо, а многу вкусно: Поховани банани

  23.05.2019 - 13:03
  Овој кинески десерт брзо се подготвува, а вкусот е магичен. Треба да знаете дека треба прво да ги измешате сувите состојки, а потоа да додадете...
 • Декоративни солени топчиња

  21.05.2019 - 15:58
  Интересни кремасти топчиња, кои можете да ги декорирате по ваш избор… Потребно е: 650 г кисело млеко 1 лажиче сол газа цедалка...