Брзи колачи со цимет, портокал и мед

Направете вкусни и едноставни колачи за празниците кои се ближат.

Состојки:

140 гр. брашно

100 гр. шеќер

1 јајце

40 гр. мед

40 гр. рендана кора од портокал

малку сода

цимет

Подготовка:

Се топи медот и се додава шеќер и кора од портокал, па сода и јајце, цимет и брашно.

Се замесува тесто, се развлекува и се вадат облици со модли, на пример срца, елки…

Се ставаат на плех со маргарин и се печат на 180 степени додека не поруменат, а горе може да ги украсите по избор да бидат шарени со боја или чоколадо.

cheap nike air max 90