Зошто жените треба да пијат сок од морков

Според нутриционистите, редовно конзумирање на сок од морков го намалува апетитот. Значи, со овој „портокалов еликсир“, секоја исхрана со вообичаени производи ќе изгледа како диета, секако доколку пиете свежо цеден сок од морков.

Обидете се да го замените вообичаениот доручек со сок, а потоа пијте чаша сок пред ручек и пред вечера како би го намалиле апетитот.

Покрај тоа , сокот од морков содржи огромна количина на различни витамини. Најмногу од се во сокот има каротен-витамин А. Според неговата содржина, сокот од морков ги надминува сите останати производи.

Со доволен внес на каротен активно се синтетизираат сексуалните хормони, а нивното присуство им овозможува на жените да останат сексуално млади долго време. Ова се добри причини веднаш да си подготвите сок од морков.