Слаб земјотрес е регистриран утрово на границата меѓу Србија и Македонија забележуваат регионалните институти за геологија, геодезија и географија.

Земјотресот бил со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала и е забележан нешто после 6 часот.

Епицентарот  е во српското село Ланик, Пчињски округот, општина Прешево. Длабочината  на ударот е на 10 км.