Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван денеска во Скопје и околината. 

Земјотресот е регистриран во 15 часот и 43 минути и потекнува од скопското епицентрално подрачје. 

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека епицентарот е на само неколку километри источно од централното градско подрачје, со локална Рихтерова магнитуда од два степена. 

cheap nike free run 5.0