Здрав сладолед со банана, ореви и темно чоколадо

 

Овој сладолед можете да го јадете без грижа на совест, бидејќи не содржи лоши состојки, ниту скриени шеќери. 

 

Потребни ви се само неколку состојки:

3 банани (добро узреани)

1 рака сецкани ореви

3 реда сецкано темно чоколадо

малку засладувач (агаве, кафен шеќер, мед) Можете да ставите 1 лажица, а можете и без него бидејќи бананите се благи сами по себе

 

Изблендирајте ги бананите добро, а потоа додадете ги оревите и добро измешајте. Ставете во сад во кој ќе го замрзнете сладоледот, а одозгора истурете го сецканото чоколадо.

Уживајте во здравиот вкус.