Здрав колач од банана и темно чоколадо - совршен десерт без брашно, јајца и млеко

Голем дел од луѓето не можат да им одолеат на слатките, но дел од нив имаат многу шеќери и калории и не се добри за нашето здравје.

Ова е одличен рецепт за вкусна торта која брзо се подготвува.

Потребни состојки:

100 гр. печени бадеми

1 голема банана (околу 150 гр.)

50 гр. растопено кокосово масло

30 гр. какао

2-3 лажици кафеав шеќер

50 гр. исецкана темна чоколада

Начин на подготовка:

Рерната загрејте ја на 180 степени. Обложете го калапот со хартија за печење.

Во блендер измиксајете ги бадемите, исечената банана на ситни парчиња, кокосовото масло и какао. Потоа додајте го шеќерот, но внимавајте – не морате да претерувате ако е премногу зрела.

На крајот, додајте ја темната чоколада. Можете да додадете и јаткасти плодови, брусница и сл.

Печете околу 30 минути.

Оставете добро да се олади пред да сервирате.

new nike air max 2019