Рецепт за здрав и вкусен колач кој чини помалку од 100 денари, а брзо и лесно се прави.

СОСТОЈКИ:

2 портокали

4 јајца

100 гр кокос
ФИЛ

70 гр темна чоколада за готвење

ПОДГОТОВКА:

Портокалите се мијат и се варат два пати по половина час, па кога ќе се оладат се ставаат во блендер со кората.

Јајцата се двојат, белките се матат одделно, а жолчките се матат со 100 гр кокос. Од белките се прави шлаг и потоа се додава во смесата со жолчки.

Се пече 40 минути на 180 степени.