Оваа мешавина од најмоќните природни антибиотици ги уништува вирусите, бактериите и паразитите. Мирисот од оваа мешавина ги чисти синусите и го олеснува дишењето.

Состојки:

– 1/4 шолја изрендан лук

– 1/4 шолја изрендан ѓумбир

– 2 лажици изрендан рен

– 700 мл органски јаболков оцет

– 2 лажици куркума во прав

– 1/4 шолја ситно сецкан кромид

– 2 чили пиперки

Подготвка:

Помешајте ги сите состојки во тегла. Ставете ја теглата на суво и ладно место. Протресете ја содржината секој ден во текот на 3 дена. Исцедете ја течноста во нов сад и чувајте ја во фрижидер. Остатоците не ги фрлајте туку додадете ги во супа или вариво. Овој напиток можете да го користите и како прелив за салата, но додадете малку маслиново масло.

Употреба:

Иако овој лек има силен мирис, имајте на им дека не смеете да го разредувате. Едноставно голтнете го, а потоа лапнете парче храна за да го отстраните непријатниот вкус. Лажица од оваа смеса го зајакнува имунитетот и лекува настинка. Секој ден малку зголемувајте ја дозата. Доколку имате сериозни тешкотии, земајте го напитокот 5 до 6 пати дневно.