Денеска максималната температура ќе биде во интервал од 16 до 25 степена. 

Локални врнежи од дожд ќе има уште денеска каде дневната температура ќе се покачи за неколку степени и ќе се движи од 19 до 26 степени 

Од вторник следува период на стабилно време со пораст на дневната температура, која во деновите од викендот на места ќе го надмине 35-тиот степен, а УВ индексот повторно ќе има многу висока вредност 9.

За викенд повторно се очекуваат високи летни температури.