Зајакнете го имунитетот на вашето дете

Без разлика на тоа дали станува збор за настинка или грип, исклучително важно е вашето дете да има правилна исхрана за да го зајакнува имунитетот.

Ги издвојуваме намирниците кои го зајакнуваат имунитетот на децата.

Бадеми – полни се со витамин Е и манган

Шумско овошје – содржи голема количина на антиоксиданти и му помага на телото да се бори со оксидативниот стрес кој го предизвикуваат слободните радикалии. Јагоди, малини, брусница, боровница – вашето дете може да ги консумира во неограничена количина.

Јогурт – пробиотиците од јогуртот го стимулираат имунитетот. Сепак, бирајте ги оние без дополнителни шеќери.

Лосос – оваа риба е полна со омега 3 масни киселини. Не само што е важна за правилен развој на мозокот, туку и го намалува воспалението и ги штити белите дробови од респираторни инфекции.

Јајца – науката покажа дека лицата кои имаат недостаток на витамин Д се склони кон болести. Јајцата се одличен избор бидејќи содржат витамин Д, селен, витамин Б.

Брокула – содржи голема количина на антиоксиданти, витамин Ц, А, Е

Спанаќ – содржи многу витамини и минерали како што е витамин А, Е, Ц, К, фолна киселина, цинк, селен.

Овесни снегулки – овесните снегулки содржат бета глукан, тоа се ќелии кои се борат против бактерии, вируси итн.

Семки – содржат витамин Е, цинк, омега 3 масни киселини.