Заев на ифтарска вечера: Наша должност е да си служиме и да си помагаме едни на други

Најважниот и најсветиот месец во духовниот живот на припадниците на Исламот повикува уште еднаш да ги афирмираме вредностите на простување и сочувствување, на толеранција и на почитување на другите, порача вчера премиерот Зоран Заев на ифтарската вечера организирана од Стопанската комора на северозападна Македонија.

-Рамазан е и празник кој не учи дека сите имаме должност да им помагаме на другите, да реагираме и да помагаме да се исправи неправдата, ако му е некому нанесена. Да го даваме најдоброто од себе за да создаваме заедница во која сите сме еднакви. Наша должност е да си служиме и да си помагаме едни на други. Овие вредности се испреплетуваат низ сите вредносни системи на различните верски традиции во нашата земја, истакна Заев. Премиерот, како што соопшти владината прес-служба, пред присутните на вечерата нагласил дека партнерскиот однос и меѓусебната соработка со Стопанската комора на северозападна Македонија и со бизнис заедницата од овој регион е од огромно значење за успехот и исчекорот напред на нашите економски политики, во интерес на граѓаните и секако на компаниите. По ифтарската вечерата обраќање имал и претседателот Стево Пендаровски, а присутни биле и вицепремиерите Кочо Анѓушев и Бујар Османи, министрите Крешник Бектеши, Дамјан Манчевски и Едмонд Адеми.

 

nike air max 1 Classic