Заборавете на поховање: Запечени тиквици со сирење (ВИДЕО)

Испробајте го новиот начин на подготовка на тиквици…

Состојки:

4 тиквици

65 гр рендан пармезан

1 лажичка лук во прав

1/2 лажичка сол

1 лажичка бибер

1/2 лажичка чили во прав

1 јајце

100 гр моцарела

65 гр чедар сирење

Начин на подготовка:

Добро измијте ги тиквиците, па изрендајте ги заедно со кората. Додајте им јајаце, пармезан и зачини, па се добро измешајте додека сите состојки не се соединат. Префрлете ја целата смеса во чиста памучна крпа, па притиснете и исцедете го вишокот течност. Ставете ја смесата на хартија за печење и печете во претходно загреана рерна на 220 степени околу 35-40 минути. 

На крајот од печењето додајте изрендан чедар и моцарела, па запечете уште десетина минути. 

Исечете на помали парчиња и послужете со сезонска салата.

cheap nike free run 5.0