За подобро здравје започнете го секој ден со лажичка маслиново масло

Не е непознато дека екстра девственото маслиново масло е одличен извор на олеинска, линоленска и палмитинска киселина, како и добар извор на витамин Е кој има моќно антиоксидативно дејство и извор на незаситени масни киселини кои го штитат здравјето на целиот организам.

Претходните истражувања покажаа дека маслиновото масло е одлично за здравјето затоа што го намалува ризикот од рак на дебелото црево, заболување на црниот дроб, хронично воспаление, астма, дијабетес и висок холестерол. Земајќи екстра девствено маслиново масло дневно може да го подобри вашето здравје и изглед, велат експертите.

Во текот на 4.000 години, маслиновото масло служело како средство за плаќање за медитеранските народи, а во средниот век се користело наместо пари. Тие го користеле како лек, козметичка состојка, а златарите полирале скапоцени камења со маслиново масло.

Маслинката е зимзелено медитеранско дрво со калда од нар и темно зелени лисја кои се обновуваат на секои три години.

Убоди од инсекти

Измешајте една до две глави црвен кромид во 150-200 милилитри маслиново масло. Гответе околу еден час. Нанесете го ова на убоди од инсекти на домашни миленици.

Болки во увото

Потопете парче газа или малку памучна волна со млако маслиново масло и ставете ја во болното уво. Повторете неколку дена.

Против затвор

Наутро пред јадење, земете 1-2 лажички маслиново масло. Дајте им на децата лажичка масло наутро пред јадење.

Камен во бубрег

Пет дена пред појадок, ручек и вечера, земете една лажичка нерафинирано маслиново масло, и можете да додадете малку сецкан магдонос.

Варење

Земете лажичка маслиново масло секое утро пред јадење.

Висок притисок

Варете 20 маслинови лисја во 300 милилитри вода додека водата не се намали за една третина. Потоа тргнете го од оган, процедете, засладете и пијте топло двапати на ден, пред појадок и вечера, или пијте лажичка маслиново масло четири пати на ден.

После срцев удар

Истурете мешавина од две лажички сецкани лисја од маслиново и лажица лисја од нане и цвеќиња од лаванда со 700 милилитри топла вода, оставете ја да отстои два часа, процедете и испијте 100 милилитри на секој час.

Зајакнување на белите дробови

Направете мешавина од 250 грама маслиново масло, 250 грама шеќер на коцки и 250 грама сок од лимон. Оставете го да отстои еден ден или два и земете две лажици неколку дена пред јадење.

Кашлица, воспалено грло и засипнатост

Земете три пати на ден по лажица маслиново масло, сè додека не исчезне кашлицата, засипнатоста или воспалението.

УВ зраци

Пред да се сончате, намачкајте ја кожата со мешавина од маслиново масло и оцет од лимон или јаболко или вино и оставете ја на кожата околу 25 минути.

Зајакнување на косата

Истурете неколку исушени и ситно исецкани корени со малку 90 процентен алкохол. Оставете да отстои две недели. Додадете половина литар маслиново масло, покријте ја теглата со газа и оставете да отстои еден месец. При опаѓање на косата и првут, тријте го скалпот еднаш неделно, и исплакнете го секој ден со чај од корен.