Времето денеска: Сончево и топло, во попладневните часови ќе има услови за дожд

Од денеска до вторник во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Метеоролозите најавуваат услови за локален пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме и со појава на град.

Што се однесува до времето денеска, според прогнозите на УХМР, предпладнево ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува, особено во западните и северните делови на земјава, каде ќе има услови за нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Утринската температура во земјава ќе се спушти во интервалот од 13 до 21, а највисоката дневна температура преку денот ќе достигне од 30 до 38 степени.

Во Скопје сончево и топло со мала до умерена облачност, во попладневните часови ќе има услови за краткотраен локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен правец.