Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд кои ќе бидат поинтензивни на запад и уште повеќе на исток (локално над 25л/м2), а кон југ и со услови за грмежи.

На планините над 2000 м.н.в. ќе има повремен слаб снег. Преку ноќта од запад ќе се прошират нови врнежи кои ќе се претежно од дожд, само на високите планини ќе се од снег и кои во поголемиот дел ќе заврчуваат во недела до средината на денот.

Температурата денес во интервал од 7 до 13 степени.

Во Скопје променливо облачно со повремен дожд и со слаб северозападен ветер. 

Температурата до 9 степени.