Времето денеска, облачно со услови за дожд

Во Македонија денеска ќе преовладува претежно облачно време. Од пладневните часови на запад, а потоа и во останатите делови од земјата ќе има врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни. На планините на запад ќе врне снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец, особено вдолж Повардарието.

Температурата ќе се движи во границите од 1 до 7 степени.