Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови.

Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер, а попладне ќе го смени правецот во источен и североисточен. Температурата ќе се движи од девет до 19 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер, а попладне ќе го смени правецот во источен и североисточен. Температурата ќе достигне до 16 степени. 

В среда и четврток времето ќе биде облачно со обилни врнежи дожд кои на места се очекува да надминат 60 литри на метар квадратен. Локално, особено на југ, ќе има услови за пороен дожд и грмежи. И во петок ќе има врнежи, но со умерен интензитет кои во текот на денот ќе престануваат.