Во Србија најмногу новозаразени од почеток на пандемијата - дневниот број наближи до 20.000

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 19.901 случај на инфекција со коронавирус, што е највисок број на заболени за еден ден од почетокот на пандемијата, јави дописникот на МИА од Белград.

Досега најголем број новозаболени имаше на 18 јануари – 18.006.

Во Србија во последните 24 часа се регистрирани 19.901 случај на инфекција со коронавирус од 39.282 тестирани примероци. Како последица на инфекцијата починале уште 34 лица. На болничко лекување се 3.114 лица, а на респиратори 131 пациент.

Редиците пред ковид амбулантите низ Србија не се намалуваат, а веќе со денови е регистриран петцифрен број на заболени. Во моментов доминантен е омикрон сојот кој брзо се шири, но и закрепнувањето е побрзо, посочуваат експертите. Врвот на бранот се очекува кон средината на февруари.

Притисокот од ковид амбулантата се прелива кон болниците, па е зголемен и бројот на хоспитализирани.

Педијатрите во ковид амбулантите и детските болници забележуваат дека расте и бројот на заразени деца.

Д-р Снежана Расовац, пулмолог од Детската клиника во Тиршова во Белград, за РТС изјави дека омикронот брзо се шири, но дава умерено блага слика, ретко тешка кај децата и поминува за пет до седум дена.

Таа објасни дека кај децата од предучилишна возраст и доенчињата се јавува температура, треска и поретко се појавуваат симптоми на горниот респираторен систем, нос, грло, трахитис, главоболки, конјунктивитис, а на долните дишни патишта бронхитис, бронхиолитис, пневмонија.

Кај помалите деца, кога ќе „се спушти“ и кога ќе го зафати долниот респираторен тракт се јавува кашлање и отежнато дишење, изјави Расовац.