Во Шведска рекорден број новозаразени за еден ден

Во Шведска во последните 24 часа е регистриран рекорден број на новозаразени со коронавирусот – 39.938, соопшти денеска Шведската здравствена агенција.

Претходниот рекорден број од 39.321 заразени со Ковид-19 беше забележан два дена порано, на 18 јануари.

Шведската влада неодамна воведе нови ограничувања бидејќи позаразната варијанта на омикрон брзо се шири и го оптоварува здравствениот систем на земјата.