Внимателно возете, магла и одрони на овие патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози.

Намалена видливост поради појава на магла од 100 - 150м. има на патниот правец Велес - Штип, до 100м. на патниот правец Тетово - Скопје, од 20 - 30м. на патниот правец Дебар - Струга, до 50м. на патниот правец Куманово - Св. Николе, до 50м. на планинскиот превој Ѓавато и до 100м. на планинскиот превој Плетвар.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Од 15.11.2019 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2020 година.

Патниот правец Р2332 Охрид - Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина - врска со А3 и Р1301 - Трпејца), од 15.11.2019 до 01.04.2020 е затворен за сообраќај за сите видови возила.