ВМРО ДПМНЕ: Деструктивна и криминална до коска, Арсовска веднаш да си даде оставка

Од опозициската ВМРО ДПМНЕ, утрово преку соопштение до јавноста велат дека неспособноста на Арсовска била закана за масовна зараза во Скопје и додаваат дека градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ го чистеле ѓубрето во градот. 

„Вчера во текот вечерта и доцна во ноќта екипи формирани од градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ со екипи и механизација од градови од внатрешноста помогнаа значаен дел од ѓубрето наталожено со денови да се исчисти од улиците.Но неспособноста и примитивизмот на Арсовска немаат граница, а тоа се виде кога нејзиниот директор во ЈП Дрисла одбиваше да го прими ѓубрето однесено со камиони“, стои во соопштението од политичката партија.

Од ВМРО ДПМНЕ додаваат дека фрустрациите на Арсовска веројатно одат до таму, што не само е неспособна, туку неможе да се носи со фактот што градочалниците од ВМРО-ДПМНЕ кои управуваат со далеку помали системи на локална организација успеаја да го решат проблемот кој таа го создаде.

„За фрустрациите и другите состојби на Арсовска и порачуваме, дека не можеме да и помогнеме, за тоа има други институции, но за Скопје е најдобро да си даде оставка, и тоа што побрзо“, заклучуваат во соопштението.