Направете вкусен и брз ручек со пилешко и компири.

СОСТОЈКИ:

1 кг. пилешко 

100 гр. кромид 

800 гр. компир 

3 јајца 

200 мл. млеко 

250 гр. брашно 

200 мл. кисела павлака 

100 мл. масло 

бибер 

вегета

ПОДГОТОВКА:

Пилешкото се зачинува со сол, бибер и вегета, па се пржи кратко на загреано масло на тава од сите страни. 

Компирот се лупи и ренда крупно, му се додаваат јајцата, млекото, киселата павлака, брашно и кромид со масло, па се меша и се ставаат зачини. 

Додадете си и црвен пипер. 

Ставете го компирот во тава со масло, ставете го горе пилешкото, ставете малку масло горе ( може и она во кое го пржевте месото), и печете на 180 степени 40 минути.