Викендов ќе имаме потопло време од овие денови

Времето утре и во следните денови ќе се задржи претежно облачно со утринска магла по одделни котлини и умерен до засилен ветер од јужен правец.

Утринската температура ќе се движи од еден до шест степени, а дневната помеѓу шест и 13 степени Целзиусови.

Во Скопје слично време со минимална од четири и максимална дневна од 13 степени.

Како што соопштуваат од УХМР, под влијание на влажен бран од петок ќе има повремени врнежи од дожд, на места пообилни, особено во западните делови. На повисоките планини врнежите повремено ќе преминуваат во снег. Умерениот до засилен ветер од јужен правец, што ќе дува од утре, за време на викендот ќе услови повисоки дневни температури.

Во петок максималната дневна температура ќе биде во интервалот од 8сум до 12 степени, во сабота од 11 до 16, во недела од 12 до 19 степени. За понеделник се прогнозира намалување на темературата при што дневната ќе се спушти до 16 степени, а во вторник се најавува минусна утринска темепратура (-1)  и дневна максимална до 11 степени Целзиусови.