Викенд ручек: Вкусни тортиљи со мелено месо и зеленчук

Превкусен рецепт кој можете да го подготвите овој викенд и да ги изненадите најблиските.

За да ги подготвите тортиљите потребно ви е:

4 тортиљи,

400 грама мелено месо,

зелена пиперка,

пола главица зелка,

главица кромид,

чен лук,

150 мл кечап,

сол,

црн пипер,

маслинов зејтин и

мајонез по желба.

Подготовка

На масло испржете го ситно исечканиот кромид, додадете го месото и динстајте со постојано мешање. Потоа, додадете го испасираниот лук, кечапот, солта и црниот пипер.

Зелената пиперка и зелката исечкајте ги. Тортиљите згреј те ги во рерна, наполнете ги со смесата од месо и исечканиот зеленчук. На крај додадете мајонез по желба.