Викенд хороскоп: 17-19 мај

Што ни носи викендот?

Photo by Josh Hild on Unsplash

Овен

Подготвени сте да пробате нешто различно? Време е самоуверено да истражувате нови опции, Овен. Ова може да варира од вашиот вкус за храна, облека, домашен мебел и украси до начини на кои можеби сакате да го зголемите вашиот приход. Размислувањето на поинаков начин може да се покаже како здив на свеж воздух. И ако сте доволно слободоумни за да се нурнете во целосно ново искуство, ќе си поминете одлично.

Сегашниот фокус го нагласува преземањето жесток пристап кон финансиските работи, додека моќната врска Сонцето/Јупитер може да обезбеди моќни перспективи. Бидете внимателни за можностите кои помагаат да го зголемите вашиот приход или да ви помогнат да го решите она што изгледаше  неостварливо досега. 

Бик

Ви треба пауза од рутината? Сè што го оттргнува вашето внимание од секојдневните задолженија може да помогне. Можен е и интензивен разговор кој ќе ве измести од рутината. 

Можеби сте свесни за областите во вашиот живот кои треба да се променат пред да можете да продолжите со нови можности. Сегашната експлозија на планетарна позитивна енергија, додека зрачењето Сонце се усогласува со веселиот Јупитер, може да ви го даде потребниот поттик и да не ве остави без сомнеж за тоа што треба да направите понатаму. Тоа може да значи преземање нов чекор, поолема верба, но имајте на ум дека вашата идна среќа и успех зависат од тоа.

Близнаци

Сонот може да ви го привлече вниманието поради неговата надреална содржина и може навистина да ве маѓепса. Но, дали може да има повеќе од тоа? Додека Венера и будниот Уран се спојуваат во вашиот сектор на размислување, тоа може да ви укажува на проблем во врската или да иницира проток на креативни идеи. Сакате да остварите некаков план или романса но не сте подготвени? Можеби не е толку лесно.

Ова може да биде време за размислување, но изгледа дека е многу наградувачко. Подготвени сте да можете директно да влијаете на вашата внатрешна игра, а тоа наскоро би можело да ве најде самоуверено да го живеете својот полн потенцијал. Денешниот храбар и динамичен аспект може да ви овозможи да се стремите високо и да уживате во секоја шанса што можеби ќе ја имате да ги ставите на тест вашите природни вештини и способности. Покажете му на светот што можете да направите!

Рак

Разговорот би можел да открие некои изненадувачки и возбудливи вести или да ви помогне да го видите проблемот на начин што на кој не сте успеале тоа да го направите досега. Нечиј придонес може да дејствува како катализатор ако го префрли вашето гледиште од несигурно во позитивно и ве охрабрува да дејствувате. Дали имате план за викендот? Неочекуваната средба може да промени сè и да доведе до фасцинантни нови случувања.

Последните денови можеби изгледаа оптимистички, со пријатен фокус на вашиот социјален сектор. На друга белешка, ова може да биде можност да се донесе повисока надеж во реалност, и онаа за која можеби сте размислувале некое време. Нешто може да се разбуди во вас што ќе ве инспирира да направите потег. Дури и ако ги немате потребните ресурси, тие ќе се појават откако ќе се обврзете.

Лав

Случајност или пресврт на судбината може да биде пресвртницата која ви е потребна и онаа која води до нова работа, договор, унапредување или зачеток на деловна идеја. Желбата да се истражи нова можност може да се потврди како вистински избор. Со привлечната планета Венера во нагласена зона уште неколку недели, ова е одлично време за дружење со соработниците, организирање интервјуа или разговори со влијателни луѓе.

Со фокусирање на кариерата и клучните амбиции, овој викенд може да испадне како еден од најдобрите за напредување на вашите цели. Тековната мапа на ѕвезди ве охрабрува да продолжите напред и да започнете со вашите најдобри планови. Со поврзувањето на Сонцето со планетата на изобилството, Јупитер, во наредните денови може да се види како нишане високо и чекор напред кон својата цел. Нема потреба да се преиспитувате, само повелете, Лео!

Девица

Можеби гледате во иднината и сакате да истражувате нови можности. Ова може да варира од обиди за курс кој има креативна или технолошка пристрасност до разгледување на предизвик што ве вклучува вас или ако имате еден ваш партнер. Сè додека ова е новитет, ќе уживате во него, Девица. Одите на патување? Можно е некој да ви се допадне и тоа многу.

Вашата потрага по нови откритија продолжува со темпо и може да ве најде желни да продолжите со можностите што длабоко ве инспирирале. Фокусот на динамична зона ја подобрува вашата мотивација и во текот на овој викенд, можеби ќе бидете подготвени да прифатите нова фаза во тандем со ова возбудливо време. Ова би било прекрасно време да резервирате одмор или онлајн курс.

Вага

Можеби гледате на некое прашање од различни агли, но со некои интензивни влијанија во движење, сегашната небесна карта ве поттикнува да копате длабоко. Дали минатите искуства ве спречуваат да продолжите со вашите планови? Ако тие се поврзани со финансиите или врската, тогаш разговорот со пријател, тренер или советник може да помогне да се разоткријат сите нервозни чувства.

Подготвени сте да го исфрлите старото и да го прифатите новото? Ако сте желни за нов почеток, тогаш сте на патеката Вага и во склад со космичките сили кои ве поттикнуваат напред и нагоре. Моќните енергии ве поттикнуваат да се ослободите од ситуациите кои повеќе не функционираат, а овој тренд ќе се засили во текот на следните недели. Но, исто така е време да се направи следниот чекор кон нова иднина.

Шкорпија

Некој што го познавате, но не сте го виделе некое време, може да се појави на вашиот радар и може да добиете изненадување кога ќе го видите. А сепак, разговорот може да се покаже толку инспиративен што можеби ќе сакате да се поврзувате почесто. Нешто што тие го споделуваат со вас може да биде одговор на проблем на кој работите веќе некое време. Ако останете во контакт, понатамошните состаноци со нив би можеле да бидат од голема корист.

Постојаниот фокус на вашиот сектор на врски ве охрабрува да соработувате и да соработувате со другите за да постигнете многу работи, но особено оние што можат да го движат вашиот живот напред. Денешната врска Сонце/Јупитер би можела да биде почетна точка за нови потфати кои би можеле да имаат многу позитивен елемент за нив. Всушност, некои врски може да се покажат навистина среќни - ако верувате.

Стрелец

Сакате да експериментирате со нови активности? Можеби е време да ги преуредите вашите планови и распоредот. Што и да сакате да создадете или изразите, пренесувањето на вашата порака до пријателите, семејството и светот воопшто, може да биде забавно. Исто така, може да ви донесе дополнителни пари. Развојната врска сугерира дека профитабилните можности се на астралните картички. Плус, некој може да има нов рецепт во кој ќе уживате, Арчер.

Можеби сте спремни да се откажете од работа или договор што се чини дека го завршил својот тек и да прифатите нова понуда или можност што може да биде повеќе во согласност со вашите дарби и таленти. И покрај тоа, сега можете да бидете на половина пат. Потребни ви се нови начини? Имајте верба во универзумот.

Јарец

Следните денови може да ве воодушеват од нова можност или можеби нова врска, но и малку претпазливи за тоа што може да биде вклучено. Можеби сте подготвени да прифатите нешто ново, а сепак се двоумите да го сторите тоа, бидејќи стравовите или сомнежите би можеле да ви пречат. Во право сте да ги преиспитувате вашите чувства, но ако имате чувство на исчекување, размислете да продолжите понатаму.

Подигнувачки збир на енергии може да го направи ова позитивно време за напредување. Вашиот сектор на самоизразување е нагласен, а со прекрасна врска Сонце/Јупитер, еден од најдобрите астролози, наредните денови може да ве инспирираат да донесете големи одлуки кои би можеле да бидат во ваша корист. Еден од нив може да биде да се откажете од некој проект или дури и романтична врска што не функционира, за да можете да преминете во побогата фаза.

Водолија

Можеби ќе најдете некој кој е многу привлечен, дури и ако штотуку сте го запознале. Магнетното влијание значи дека ќе уживате да ги слушате и можеби ќе сакате да помогнете во каузата што тие ја поддржуваат. Ако чувствувате дека оваа личност е сроден дух, тогаш може да изгледа најприродно нешто да сакате да останете во контакт. Ако има нешто на што би можеле да работите заедно, тоа би можело да ве зближи уште повеќе.

Може да почувствувате наплив на енергија и добро чувство во врска со ситуација поврзана со семејството или имотот, а тоа може да навести за пробив. Денешната постава која вклучува експанзивен Јупитер, може да ве види подготвени да се ослободите од минатото и да прифатите нови опции. Може активно да ги барате или тие едноставно да се појават. Во секој случај, колку побрзо сте подготвени да прифатите нови опции, толку подобро!

Риби

Сакате да следите идеи и можности? Добро време е да преземете иницијатива со сите што ве оставаат возбудени. Разговорите би можеле да ве поттикнат да се поврзете со други кои природно ве привлекуваат и чии идеи и погледи би можеле да го размрдаат вашиот живот на добар начин. Дали има одредени работи што имате тенденција да ги избегнувате? Пробајте ги, можеби ќе откриете дека и вам навистина ви се допаѓаат.

Можеби ќе видите јасно зошто промената на начинот на размислување може да биде клучна за создавање моќна промена во вашиот живот. Клучните влијанија би можеле да инспирираат нова перспектива, а тоа може да ве натера да донесувате одлуки кои ќе донесат вистинска промена. Ќе почувствувате дека има светлина на крајот од тунелот. Ако сте поминале низ непријатен период, веројатно ќе забележите дека конечно ја контролирате ситуацијата, Риби.