Велешанец и битолчанец бесправно граделе во Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Ч.(38) од Велес и О.К.(47) од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „бесправно градење“ и „узурпација на недвижности“.

Двете, во својство на инвеститори на станбен објект на улицата „Ѓорче Петров“ во Охрид, без одобрение извршиле неовластена доградба и узурпирале државно земјиште.