Вчера санкционирани 170 пешаци низ земјава

Во текот на вчерашниот ден (25.05.2022) во периодот од 12.00 до 17.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците.

Притоа, санкционирани се 170 пешаци од кои, 149 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, пет за минување на црвено светло...

Од нив 34 на територија на СВР Битола, 32 на територија на СВР Тетово...

За време на контролата регистрирани се и 114 останати прекршоци.
-Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Пешаците да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано. Сите заеднички, со почитување на правилата, мора да придонесеме за побезбедни сообраќајници, соопштија од МВР.