Времето денес: Претпладне сончево со мала до умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголеми, во западните делови на на земјава ќе има повремени локални врнежи од дожд, каде се можни и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од 22 до 30 степени.

Во Скопје температура до 27 степени.

Од денеска во попладневните часови до четврток предпладне се очекува нашето подрачје да биде под влијание на влажени и нестабилин воздушни бранови. Ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди но и со повремени локални врнежи од дожд. Наместа ќе има и нестабилна облачност со повремен пороен дожд и грмежи, особено пообилни ќе бидат врнежите во вторник и в среда. Во јужните делови од земјава се очекува да наврнат над 30 л/м2 воден талог.

Температурата на воздухот ќе опадне за 5 до 6 степени.

Од четврток во попладневните часови се очекува повторно стабилизирање.