Утре претпладне времето ќе биде претежно сончево и топло, на повеќе места со натпросечни дневни температури на воздухот.

Попладне почнувајќи од запад облачноста ќе се зголемува, а кон крајот на денот и  во текот на ноќта како и во вторник претпладне, под влијание на нов влажен бран  повторно ќе има  на повеќе места нестабилност со поројни врнежи од дожд и грмежи. Локално се очекува процесите да бидат и поинтензивни, особено во западните делови од земјава. Ќе дува и засилен јужен ветер.

Потоа во наредните денови ќе преовладува стабилно, а во вторнин и среда и малку посвежо време. Од четврток дневните температури ќе бидат во постепен пораст.