Во Македонија денеска ќе биде претежно сончево и топло со умерен северен ветер, кој повеќе ќе биде изразен долж Повардарието.

Топло време и високи температури не очекуваат и за време на викендот. Во сабота ќе имаме сончево време со температура до 22 стапени. Слично време со температура до 23 степени не очекува и во недела.

Сончево време и температури до 25 степени најавуваат метеролозите за текот на следната недела. Утринската температура ќе се движи до 6 степени.  Времето ќе биде сончево и стабилно.

Минимален пад на температурите се очекува за крајот на следниот - продолжен викенд.