Свинско месо и сланина – совршена комбинација за ручек

Вкусно јадење од свинско месо и сланина.

Состојки:

  • 300-400 гр сланина Пекабеско

  • 4 свински шницли со средна големина

  • 2 поголеми главици кромид

  • 200-300 гр кашкавал

  • 200 мл павлака Пекабела

  • 1 помала кесичка мајонез

Начин на подготовка:

  1. Во плех редете тенко сечкана сува сланина, преку наредете исчукани шницли, потоа кругови кромид, повторно сланина и на крај рендан кашкавал.

  2. Измешајте павлака и мајонез и прелијте. Печете околу 50 минути.

Добар апетит!