Струмичанец прегазил велосипедист, па избегал - полицијата го пронашла во едно село

Велосипедист вчера бил прегазен во Струмица, а возачот побегнал од местото на несреќата. Подоцна бил фатен од полицијата. 

- На 04.06.2024 во 17.40 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека на булевар „Маршал Тито“ во Струмица, Г.Б.(64) од село Василево, струмичко, управувајќи патничко возило „рено меган“ со струмички регистарски ознаки, удрил во велосипед управуван од З.П.(40) од село Брајковци, валандовско, по што го напуштил местото. По преземени мерки, возачот и возилото биле пронајдени во 18.20 часот во село Василево и по документирање на случајот ќе следува соодветна пријава, соопштија од полицијата во дневниот билтен. 

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил велосипедистот, констатирани во Медицински центар Струмица, а увид на местото извршила екипа на СВР Струмица.