Се повеќе луѓе се жалат на тоа дека наутро се будат изморени. И не се работи само за постари луѓе, туку се повеќе млади се жалат на ова чувство. Па, која е причината за тоа, недостаток на сон можеби?

Препорачано време за ноќно спиење е секако 8 часа, но практично, јасно е дека луѓето спијат во просек 6 или 7 часа. Можеби ќе речете, тоа е само час-два помалку, но всушност, токму тие час или два имаат огромно значење и улога за квалитетот на сонот и здравјето. На вашето тело му се потребни најмалку 8 часа сон. Толку време му е потребно за да ја надокнади енергијата која сте ја користеле изминатиот ден и која ќе ви бидеп отребна во текот на наредниот. 

Многумина веруваат дека кофеинот може да им помогне да го надоместат недостатокот на сон, но не постио ништо попогрешно од тоа. Кофеинот може да пружи краток, привремен поттик на енергија, а кога неговиот ефект ќе заврши, ќе се чувствувате уште полошо. Исто така, потребно е да се одбегнува работа на компјутер или гледање на ТВ најмалку 1 час пред легнување. Ова е многу корисно и ќе ви помогне полесно да заспиете. Кога работиме на компјутер или гледаме ТВ, нашиот мозок е на високо ниво на приправност и откако ќе завршиме потребно му е извесно време да се смири за да успееме да заспиеме. 

Покрај тоа, нема простор за грижи, бидејќи постои сосема природен лек кој може да ви помогне со проблемите со спиењето. Со овој лек, ќе се будите потполно наспани и одморени. Најдоброто од се е што овој лек се прави од неверојатно достапни намирници кои веројатно веќе ги имате во вашата кујна. 

Тајната се крие во Хималајската морска сол. Погледнете го видеото и ќе ги видите мноштвото бенефити од Хималајската морска сол. На пример, розевата сол, исто е корисна и во лекувањето на мигрена, ја поттикнува работата на надбубрежната жлезда и др. Таа е исто така корисна и во процесот на слабеење. Розевата сол има позитивно дејство и врз нивото на серотонин, со што директно помага во борбата против депресија. Но, најважната функција што се однесува до сонот, розевата Хималајска сол го стабилизира нивото на мелатонин, хормон кој е клучен за квалитетот на сонот. 

Рецепт за подготовка на лек за спиење со Хималајска сол:

Се што треба да направите е да измешате 5 лажици органски мед и една лажичка розева Хималајска сол во стаклена тегла. Овој домашен лек, консумирајте го секоја вечер пред да одите на спиење. Едноставно ставете една лажичка од оваа мешавина под јазикот и оставете да се растопи. Ќе заспиете побрзо од било кога, а ќе се разбудите неверојатно одморни.