Совршен здрав појадок за убав ден

Сите оние кои се трудат да се хранат здраво ги обожаваат овесните снегулки, но овој појадок е вистинска магија од хранливи состојки.

Image by Beo88 / iStock

 

Јаболките, морковите и овесните снегулки се богати со природни влакна и затоа тие се најдобриот избор за почеток на денот.

Потребни состојки:

2 шолји за кафе овесни снегулки

1 лажица чиа семе

1 лажица мед

1 голема шолја млеко по ваш избор

1 мала шолја рендани моркови

1 мала шолја рендани јаболки

Малку суво грозје

Ореви

Измешајте ги овесните снегулки со чиа семето, медот и млекото. Во друг сад измешајте ги јаболките и морковите и ставете ги во тегла. Оставете ги да отстојат преку ноќта.

Наутро, измешајте ги сите состојки и на крајот додадете го сувото грозје со оревите.

Уживајте во овој вкусен, магичен појадок.