Солзи-радосници на новите спортски херои на Македонија (фото)

Македонската репрезентација во одбојка синоќа напиша историја, откако за прв пат обезбеди учество на Европско првенство.

„Жолто-црвените“ вечерва со 3-0 (25:21, 25:20, 25:21) ја победија Унгарија и како една од петте најдобри второпласирани селекции во групата, се пласираа на континенталниот собир кој ќе се игра од 12-29 септември оваа година во 4 земји – Белгија, Франција, Холандија и Словенија.

Селекторот на македонската одбојкарска репрезентација Никола Матијашевиќ по триумфот над Унгарија и обезбеденото учество на Европското првенство сите заслуги им ги препиша на играчите.


– Момците заслужија да се радуваат. Не бевме перфектни, но одигравме добро. Во прилог ни одеа и резултатите од другите натпревари, така што коцките се вклопија. Пред натпреварот им реков да се насочат само на Унгарија и да не мислат на ништо друго. На крајот среќата ни се насмевна, изјави предводникот на „спартанците“.

Учесници на ЕП 2019: Франција, Белгија, Холандија, Словенија (ко-домаќини), Македонија, Австрија, Белорусија, Бугарија, Чешка, Естонија, Финска, Германија, Грција, Италија, Црна Гора, Полска, Португалија, Романија, Русија, Србија, Словачка, Шпанија, Турција и Украина.

Не само историскиот прв пласман на Европско првенство, туку и еуфоријата измешана со солзи-радосници по триумфот над Унгарија, ги возвиши македонските одбојкари во нови миленици на нацијата.

Фото: Еxpres.mk

 

new nike air max 2019