Сочен колач со јаболка и ореви и неодолив крем од сирење

Неодолива комбинација од јаболка, ореви и крем од сирење... Совршен сладок вкус!

Потребно е:

За тестото:

300 гр брашно
190 гр кафеав шеќер
250 мл масло
4 јајца
1/2 лажиче сода бикарбона
1 лажиче цимет
2 јаболка, изрендани
100 гр ореви, сецкани

За кремот:

100 гр омекнат путер
200 гр крем сирење
50 гр кафеав шеќер
1 лажица мед

Подготовка:

– Во еден  подлабок сад ставете ги брашното, содата, циметот и шеќерот.

– Додадете ги маслото, јајцата и изренданите јаболки и убаво изматете со миксер.

– На крај додадете ги оревите и измешајте.

– Смесата истурете ја во калап за торта кој претходно убаво сте го намастиле со путер.

– Ставете да се пече во загреана рерна на 180 целзиусови степени околу 45 минути. Оставете да се излади печеното тесто.

– За кремот измешајте ги сите состојки да добиете хомогена смеса.

– Тестото исечете го по должина на два дела.

– Во украсна чинија ставете го едното тесто и премачкајте го со дел од кремот. Над него ставете го второто тесто и премачкајте го со остатокот од кремот.

– Во сад на рингла ставете ги јаболката исечени на кришки. Додадете малку шеќер, ванилин шеќер и сок од лимон и кратко варете ги додека малку да омекнат. Јаболката наредете ги на тортата.