Снегот повторно ги изненади надлежните - завеани и неисчистени патишта, сообраќајот во колапс

Снегот повторно ги затекна надлежните и предизвика револт и незадоволство кај возачите кои изутринава возеа по завеани и неисчистени патишта. Дел од патните правци од синоќа беа забранети за сообраќај за камиони и автобуси, но отежнато е движењето и на автомобили, особено од Тетово кон Попова Шапка, каде наврна еден метар снег.

Скопскиот аеродром синоќа беше затворен за сообраќај, откако воздухоплов на компанијата „Германија“ тип Ербас 321 со околу 200 патници, пред полетување за Цирих заглавил во нанос од снег. Авионот беше одглавен со помош на возила за push back од ТАВ, но и изутринава приодот до аеродромот е отежнат, а паркингот е нерасчистен од наносите со снег.

,,Добро утро Македонија Чат Пат! Вам гледам ви е утро, нас мрак пред очи ни паѓа од вас. Еве вака изгледа автопатот Тетово- Гостивар, утрово во 8 часот и патот накај познатиот скијачки македонски центар – Маврово. Не дај Боже некој да мора да тргне на пат, или уште повеќе, не дај Боже некој да посака на сред зима (кога ќе има снег во Маврово), да се рекреира (ма ајде тоа луксуз, дома нека седат). Гадно ќе нафрка. Срам сте за државата, години наназад”, коментираат револтираните граѓани на Фејсбук.

Исто така Општина Сопиште е отсечена од Скопје по обилните врнежи на снег, поради кој жителите не можат да се движат кон градот. Автобусите не одат кон Сопиште, Св. Петка, Добри Дол и Соње заради тоа што не е исчистен патот од Припор кон овие места.

Ветерот,пак, прави проблеми на екипите на ЈП „Македонија пат“ на патот Велес-Штип во овчеполскиот регион. Кај селата Сарамзалино и Павлешинци поради силниот ветер на коловозите се прават и наноси од снег, но екипите се постојано на терен и ги расчистуваат, за да се одвива сообраќајот во зимски услови.

Од 6.40 часот на патниот правец Велес-Катланово е укината забраната за движење на тешки моторни возила, информира АМСМ.Во 7.10 часот укината е и забраната за камиони на планински превој Ѓавато и Буково.

Забрани за тешки товарни возила синоќа имаше на следниве патни правци крак Маврово-Дебар, Дебар-Струга, Кичево-Охрид преку планинскиот премин Пресека, крак Стража-Кичево а за осатанатите возила задолжително употреба на зимска опрема,Македонски Брод-Прилеп преку планискиот премин Барбарас, Ресен-Битола преку планискиот премин Ѓавато, Прилеп-Градско преку планнискиот премин Плетвар, Велес-Катланово, Крива Паланка-Деве Баир и Тетово-Попова Шапка каде има забрана и за автобуси.

cheap nike free run 5.0