Следува период на променливо облачно време со сончеви период и локален пороен дожд

Во текот на неделата не очекува период на променливо облачно време со сончеви период. Во попладневните часови на места ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни, особено во петок и за време на викендот, информираат од од Управата за хидрометеоролошки работи.

Минималната температура до крајот на неделата ќе се движи во интервалот од 6 до 15 степени. Во текот на неделата максиланата температура ќе биде во интервалот од 23 до 30 степени, за од петок и за време на викенод да следи мало заладување со максимална температира од 18 до 26 степени.