СОСТОЈКИ:

100 гр брашно

100 гр шеќер

прстофат сол

2 лажички прашок за печиво

3 јајца

4 лажици слатко од јагоди (или друг вкус, по ваш избор)

2 лажици шеќер во прав

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Измешајте брашно, шеќер, сол и прашок за печиво. Додајте јајца и сè измешајте. За сè ова се потребни само 2 минути! Намастете плех, ставете хартија за печење, ставете го тестото и печете 6 минути на 180 степени. 

За тоа време во тенџере загрејте слатко. Ви останува само уште минута работа – печеното тесто извадете го од плех, тргнете ја хартијата, па веднаш намачкајте го со топло слатко, свиткајте во ролат и посипете со шеќер во прав.

Уживајте!