Понеделник 10.4.2017

Музеј на град Скопје

20.00/Благој Нацоски на Денови на Македонска Музика

40* Денови на Македонска Музика

МНТ

 21.30/Премиера – Копање

Билетите се пуштени во продажба на билетарницата во МНТ и преку online мрежата Купи карти за се
http://www.kupikartizase.com/Events/avanturite_na_aladin_2017

Цената на билетот е 500 денари.

Вторник 11.4.2017

Драмски Театар

Театар Комедија

20.00/Сон на летната ноќ

МОБ

20.00/Марија Калас – Час (Премиера)

Режија и превод: Урсула Хорнер
Костимограф: Марија Пупучевска
Графички дизајн: Марија Ветероска
Светло дизајн: Васко Лисичов

Марија Калас: Надежда Рубен
Корепетитор: Андреја Наунов
1. Сопранистка: Марија Наумовска
2. Сопранистка: Александра Лазаревска
Тенор: Влатко Груевски

МКЦ

20.00/А што потоа?

Режија: Драгана Гунин

Играат:
Бојан Лазаров
Јанка Лефкова
Нина Максимова
Марјан Наумов
Дарко Ристовски
Благојчо Стојанов
Емине Халил

Продукција: Марија Павлеска

Премиера: 11.04.2017 (вторник) 20 часот, Џебно кино на МКЦ
Прва изведба: 13.04.2017 (четврток) 20 часот, Џебно кино на МКЦ

Цена на билет: 200 денари.

Среда 12.4.2017

Dance Fest 17

08.00/Танц Фест 2017 – Кожа

На 12 април во Македонскиот народен театар, за прв пат премиерно издание на новиот танцов перформанс на Рисима Рисимкин, заедно со Киселичка и Данчевска.

МКЦ

19.00/Teenage Riot- Хуманитарен Концерт

Задоволство ни е да ве информираме дека група на ученици од Меѓународното училиште „НОВА“ ќе организираат хуманитарен концерт насловен „TEENAGE RIOT“, за помош на Центарот за лица со интелектуална попреченост „Порака“, кој ќе се одржи на 12 април, со почеток од 19 часот, во Денсинг салата на Младинскиот културен центар во Скопје.

Специјално изненадување на вечерта ќе биде настапот на корисниците од дневниот центар „Порака“ заедно со бендот Funk Shui.

Цената на еден билет во претпродажба ќе чини 250 денари, додека на денот на концертот на врата ќе чини 300 денари.

МОБ

20.00/Турандот – Џакомо Пучини

Билетите се во продажба на билетарницата на МОБ 02/3118-451, ЈУГОТОН ГТЦ 1-кат, и онлајн на www.mob.mk и www.karti.com.mk

МНТ

20.00/Не се клади на Енглези

Автор: Владимир Ѓурѓевиќ

*Цената на билетот е 300 ден.

Public Room

20.00/Taste of Springland

Земјата Спринглед е најголем производител и извозник на зеленчук и овошје во светот.
Во оваа земја најпрепознатливи се вкусовите на зеленчукот кои во изобилие можат да се најдат токму во пролетта, која трае вечно.

Вечерата “Вкусот на Спрингленд” е празник за сите вегетаријанци, вегани, лица кои постат и кои ценат вистински вкусови на свеж сезонски зеленчук, домашно тесто, бургун и свежи зачини. Гостите ќе имаат можноста да ја запознаат културата на Министерството за вегетаријанска исхрана од Спрингленд. Маре Јаневска е почесен конзул на Спрингленд во Македонија.

Продолжува на наредната страна..........