За претстојните празници направете ситни и вкусни бомбици кои ќе бидат готови за миг.

СОСТОЈКИ:

125 гр маргарин

4 лажици мед

4 лажици шеќер

100 гр чоколадо

100 гр мелени бисквити

100 гр мелени ореви

22 гр сусам

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Сусамот кратко се пропржува, а посебно во друга тава се соединуваат медот, маргаринот, чоколадото искршено на коцки и шеќерот.

Се трга соединетата смеса од рингла, се додаваат во неа пржениот сусам, мелените бисквити и ореви, па заедно сè се меша и се обликуваат бомбици.

Бомбиците убаво се поминуваат во сусам или друго по избор.