Понеделник 10.12.2018

[14.00] Ликовната критика денес | годишен симпозиум на AICA Македонија // Музеј на Современа Уметност
Годишен симпозиум на Здружението на ликовни критичари – AICA Македонија, насловен „Ликовната критика денес“, кој ќе се случи денес, 2018, во Музејот на современа уметност во Скопје, со почеток од 14 часот.

[19.00] Реалисти // Младински Културен Центар
Играат:
Ивица Димитријевић (Грегор)
Владимир Петровић (Предраг)
Нина Деан Гачић (Соња)
Ивана Павлаковић (Гордана)
Стефан Вујисић (Ратко)

[19.00] Бесплатна проекција на филмот “Ќерката на бунарџијата” // ЕУ Инфо Центар
“Ќерката на бунарџијата” е добитник на награда за најдобра филмска музика на Светските саундтрак награди (2011).

[20.00] Еден месец на село // Македонски Народен Театар
„Еден месец на село“

Автор: Иван Сергеевич Тургењев
Режисер: Паоло Маџели
Драматург: Жељка Удовичиќ

[20.00] Кино-клуб: „Такси за Тобрук“ // Кинотека на Македонија
Француски култни филмови : Омаж на големиот француски актер и пејач Шарл Азнавур
„ТАКСИ ЗА ТОБРУК“
на Денис де ла Пателиер, со Елен Бал, Шарл Азнавур, Ролан Мале, Ролан Менар

[20.00] Jam Session at Brooklynski // Бруклински
Андреа Мирческа – контрабас, Давид Скерлевски – пијано, Трајче Илиевски – гитара, и Дамјан Грујо – тапани

[21.00] Stormy Monday BLUES // Кино Карпош
Live and acoustic BLUES

Вторник 11.12.2018

[20.00] Како се дише полесно под земја? Промо 2 // Котур
На 11 декември (вторник) со почеток во 20.00 часот во Котур ќе се одржи промотивнa средба каде што посетителите на настанот ќе имаат прилика да се запознаат со фестивалот. Изложена ќе биде и ретроспектива од фотографии и дизајни кои беа дел од претходните изданија на „Под Земја Полесно Се Дише„.

[20.00] Кореографско дело – „Poly“ // Кино Култура
Премиера на кореографско дело “ПОЛИ”
Кино Култура
вторник/11 декември/20.00 часот
влез слободен

<делото е развиено во рамки на резиденцијата Purple Blood>

[20.00] „ДУХ“ // Македонски Народен Театар
„ДУХ“

Автор: Дејан Дуковски
Режисер: Срѓан Јаниќијевиќ

[20.00] Стјуардеси // Театар Комедија
Претставата „Стјуардеси“ е класична фарса. „Стјуардеси“ има седум врати и многу необјасниви ситуации. Бернард е успешен архитект, кој има фантастичен стан, домашна помошничка и ја има формулата за совршен полигамен живот…

[21.00] Синдикална коктелијада Vol.4 // Синдикат
Специјален гостин, Блажо, веќе има смислено како ќе ги „зачини“ работите со неколку нови рецепти, а остатокот од тимот на Синдикат ќе се погрижи да ве стави во предновогодишно расположение.

Среда 12.12.2018

[17.30] Let’s Тalk Аbout AI // Јавна Соба
– “Chatbot as a UX and NLP hybrid” with Miroslav Stojmanovski;
– “Building blocks of an AI system“ with Peter Walhagen; and
– “(Almost) Language Agnostic Text Analysis“ with Aleksandar Razmovski.

[19.00] Movie Night // Кофеин
Free Movie Night at the “Coffee House CAFFEINE”!

[20.00] Магична виолина // Македонска Филхармонија
М. Мусоргски: „Ноќ на пустата планина“
С. Прокофјев: Концерт за виолина и оркестар бр. 2
В. Калиников: Симфонија бр. 1 во g-moll*

[20.00] Мизантроп // Театар Комедија
Оваа сериозна комедија е поглед во човековата душа на современиците од периодот кога била пишувана во 17 век, но e и магнетна резонанца на нашето време.

[20.00] Како да се ограби банка // Драмски Театар
Оваа претстава зборува за комичноста на луѓето кои ќе се најдат во комплицирани ситуации. Соочувањето со проблемите на нашите „херои“, е многу различно од односот и пристапот на повеќето луѓе кои чекорат на земјата…

[20.30] Beertija Pub Quiz Vol. 24 // Биртија
Во среда, Даре и Vladimir пак ќе организираат интересно квиз дружење со интерактивни и забавни теми што ќе ве анимираат дури и во декемвриските студови!

Четврток 13.12.2018

[15.00] Tattoo days vol. 2 // Колектив Галери
Тетовирање во Kolektiv Gallery, лотарија и доделување на гратис тетоважи, дизајни на 50% попуст, добра музика и дружба….
Артисти:

– Petar Miljkovikj
– Simona Novakovic
– Mar BlaneInk
– Aleksandar Borovicanin

[18.00] Климатски промени: Преку системски пристап до одржливо утре // Планетариум МКЦ
Делата и постапките на луѓето во наредните 12 години ќе ја дефинираат судбината на човештвото за наредните милениуми, вели светската научна заедница според последниот извештај од Меѓународниот панел за климатски промени.

[18.00] Инспирирај се од локалниот Дон Дрејпер // Котур
Шеесеттите се декадата на подемот во поп-културата, контракултурата, хипи-движењето, револуција во секаков вид на социоопштествените норми во музиката, модата, сексуалноста, животниот стил.

Dress code: 60’s vintage

[19.00] Месечиново – премиера – куклена претстава од друѓе за луѓе // Младински Културен Центар
Режија и текст: Колектив Ветерница.
Улоги:
Марија Бејкова – Царица Милица и Темтелија
Ивана Нелковска – Ѕвечко
Билјана Митева – Сенка
Билјана Димитрова – Мачорот
Милош Стојановиќ – Влечко и Кошмора

Куклар: Бруно Толиќ.

[20.00] UNICORNS (Magic world) ИНКУБАТОР ДЕНОВИ НА МЛАДИНСКА КУЛТУРА // Младински Културен Центар
ИНКУБАТОР ДЕНОВИ НА МЛАДИНСКА КУЛТУРА
Скопје танцов театар @skopjedancetheater

[20.00] Има ли живот на другите планети? // ФЕИТ
Повеќе за тековниот циклус предавања прочитајте на:
https://astronomija.mk/ciklus-predavanja-2018/

[23.00] ToniZen, Boogieman & Mawrteen // Станица 26
On the Decks:
Toni Zen Official
Dj Boogieman
DJ Mawrteen

Продолжува на наредната страна.....