Што има во град неделава?

Понеделник 26.11.2018

 [17.00] Italian Food Days // Дистрикт

Од 21-ви до 30-ти ноември, бидете дел од незаборавно гурманско доживување – Денови на италијанската кујна. На 21-ви ноември, со почеток во 20 часот, специјален гостин, со готвачко шоу ви ја сервира Италија на чинија. Армандо Кодиспоти – одликуван готвач со богато искуство во повеќе италијански ресторани, како и ресторани со една и две Мишелин ѕвезди, меѓу кои и ресторанот ,,Maze‘‘ на Гордон Ремзи.

 [18.00] Pop-up курс: HTML & CSS за почетници // Брејнстер

Запознај се со најкористените јазици за стилизирање во светот преку интензивна 4 часовна програма. Истражи ги HTML & CSS и напиши го твојот прв код за 1 ден.
Цената на билет за работилницата е: 20 евра
Резервирај си место тука http://bit.ly/vovedvohtmlcss

 [19.00] 11. Скопје постер фестивал // Мала Станица

И покрај сите предизвици и институционални „сопки“, Плакарт – Здружението за графички дизјанери, односно Советот на Скопје постер фестивалот, одлучија да ја продолжат приказната за единствениот фестивал за плакат во регионот!

Новата ера не би значела вртење нова страна и отворање на една нова и поубава деката, доколку не постои:

1. Изненадување – Скопје постер фестивалот и понатаму ќе живее, поинтензивно;
2. Восхитување – специјален гостин на 11. СПФ е Славимир Стојановиќ – Футро
3. Вмрежување – можност за дружење, размена на искуства и знаење;
4. Промоција – поттикнување на дизајнерски набој, промоција на Градот Скопје и Република Македонија како центар во регионот за квалитетен, некомерцијален, општествено значаен дизајн!*

Детална програма со саатница и распоред на активности во линкот погоре.

 [20.00] Од срце за Цаци // Јавна Соба

Во понеделник, на 26.11. Ве покануваме сите добри луѓе кои сте на вистинската страна на животот на хуманитарна забава „Од срце за Цаци“ во Public room од 21 часот, симболично да придонесеме во најважната животна битка на Цаци Тодоровска!

[20.00] Welcome to my shifted reality (art exhibit) // Галерија Колектив

Младите уметници: Petar Miljkovikj, Martin Dzeparoski и Burdzu ќе ви се претстават со групна изложба на своите сликарски дела.

 [20.00] Не се клади на Енглези // Македонски Народен Театар

Повеќе информации за претставата:http://mnt.mk/pretstavi/ne-se-kladi-na-englezi.

 [20.00] Happy Birthday Champ // Бекјард

Прослава по повод петиот, јубилеен роденден на можеби најурбаното куче во Скопје, Ogi The Champ.

 [20.00] Во живо: слетување на InSight на Марс! // Кафе Ли

Во понеделник во 21 часот по средноевропско време, по 7-месечен лет во интерпланетарното пространство сондата InSight ќе слета на површината на Марс. Придружете се во Кафе Ли за во живо да го проследите 6-минутното пробивање на сондата низ 128 километри дебелата атмосфера на Марс! Дружењето ќе започне во 20 часот со кратка презентација за мисијата, а потоа ќе се проследи стримингот од Лабораторијата за млазен погон (Jet Propulsion Laboratory – JPL) во Пасадена, Калифорнија.

 [21.00] Die! Goldstein presents Dystopia/Utopia (A/V performance) // СЦ Дуња

Die! Goldstein presents Dystopia/Utopia (live documentary / A/V performance).

 [22.00] In the mood – Live and acoustic blues // Кино Карпош

In the mood | Live and acoustic blues.

 [00.00] Ilina Angel // Минус еден

Настап на Илина Ангеловска.

Вторник 27.11.2018

[10.00] Отворен повик – работилница за дизајн на светло со Крис Јегер // Македонски Народен Театар

Втор ден: Текст; Запознавање со приказната; Истражување; Ресурси за филм и медиуми; Историја; Идеи за дизајн; Авторски тим; Продукциски ограничувања; Буџети и барања.

 [12.00] Промоција на третиот број на студентското списание “Axios” // Филозофски Факултет

Студентското археолошко здружение „Аксиос“ Ве поканува на промоцијата на третиот број на меѓународното електронско студентско списание „АXIOS“ која ќе се одржи на 27 ноември 2018 година (вторник) во 12:00 часот, во Салата за седници при Филозофскиот факултет во Скопје.

[19.00] Црнила Remix // Младински Културен Центар

Црнила remix на репертоар на МКЦ!

 [20.00] Cuban music spectacle with flamenco bolero jazz blues rumba // Македонска Опера и Балет

Кубанска музика со елементи на фламенко, сoн, болеро, џез, буз и румба во изведба на оркестарот ЕКОС Компани Кубанскиот фламенго бенд, Ecos, ќе настапи во МОБ. Оваа музика – танц спектакл го изведуваат дури осум музичари и пет балерини, шоу со овој капацитет ќе е за прв пат во Скопје за да настапи во МОБ.

 [21.00] Paella Sessions // Амигос

Вторник- Paella Sessions во Амигос.

 [21.00] 131 џемање во ЧЕ // Кафе Бар Че

Petar Isirov – вокал и гитара
Darko Stojoski – гитара
Goran Poposki – тапани и тек там вокал
Marko Vasilevski – контрабас

 [22.00] Ex Yu Rock Hits With Epigram // Пивница Стар Град

Раде Радевски – Бас Гитара
Стефан Митревски – Гитара
Дарко Стојанов – Тапани
Зорана Таневска – Вокал 2
Христијан Георгиевски – Вокал 1 и гитара.

 Среда 28.11.2018

[10.00] Отворен повик – работилница за дизајн на светло со Крис Јегер // Македонски Народен Театар

Трет ден: Приказната и проби; Означување на позицијата на актерот; Планирање на дизајнот на светлото; Изработување план; Поставување; Фиксирање; Осветлување; Претставата.

 [17.00] Денови на психологија // Гешталт Институт

Гешталт Институт Скопје ги кани сите заинтересирани граѓани на денови на психологија во Гешталт Институт. Овој настан ќе се организира три пати за време на деновите на психологија, каде заедно ќе се разгледуваат различни теми.

[18.30] Rock Tech Meetup // Јавна Соба

Agenda:
18:00 – 18:30 Registration
18:30 – 18:50 Introduction to allocate software
Speaker: Iain Bishop (CTO)
18:50 – 19:10 React & Redux in real life
Speakers: Aleksandar Karavasilev (Development Director)
Zoran Mihajlovski (System Owner)
19:10 – 19:30 Utilizing aws and snowflake to build robust reporting platform
Speakers: Vishal Manani (Development Director)
Paul Roberts (Senior Software Engineer)
Dejan Vasilevski (Software Engineer)
Filip Kostadinov (Software Engineer)
19:30 – 19: 45 Panel discussion
19:45 – 21:30 Networking & Party

Performing Allocate’s Band “The Bugz”

 [19.00] Movie Night // Кофеин

Free Movie Night at the „Coffee House CAFFEINE“, Check back for the announcement of the movie lineup and more details coming soon!

 [20.00] Бракот е Брак // Театар Комедија

„Бракот е брак“ е комедија работена според „Просидба” од Чехов, а во режија на Теа Беговска. Ова е претстава преку која можете да „ѕирнете“ зад кулисите на театарот и којашто на забавен начин ќе ви одговори на сите прашања што сте ги имале за театарот како институција и за начините на кои се подготвува една претстава.

 [21.00] Wine&Jazz, Шамба и Иво // Амигос

Среда- Wine&Jazz, Шамба и Иво (промотивна цена -20% на флаша вино)

 [22.00] Во име на…  hosted by Vaso |Chvare // Кино Карпош

Во име на…  hosted by Васо|Чваре.

 [23.00] Среда со Bandix // Клуб Маракана

Свирка со Bandix . 50% на пијалоци.

 [00.00] Midweek Midnight Acoustic // Кафе Бар Браво

Среда вечер во големо Браво, акустики ко за во сред недела.

Цобе – вокал, флејта
Даре – гитара
Тодор – перкусии

Продолжува на наредната страна.......

 

Четврток 29.11.2018

[10.00] Отворен повик – работилница за дизајн на светло со Крис Јегер // Македонски Народен Театар

Четврти ден: Приказната и проби; Означување на позицијата на актерот; Планирање на дизајнот на светлото; Изработување план; Проби во живо; Дискусија на прашања и одговори.

 [14.00] PIN Conference 2018 // Младински Културен Центар

Теми, панели, гости и распоред: http://pinconference.mk/. Концертна програма / Showcase Festival:
PIN concerts 2018.

 [18.00] Coffee with an Expert // Јавна Соба

Juan is #SwissEP Entrepreneur-In-Residence working with supporting organizations and the startup eco-system in Macedonia.

 [19.00] Animax Skopje Fest #8 // Кинотека на Македонија

Осмото издание на Анимакс Скопје Фест ќе се одржи од 29.11 до 02.12. 2018 во Кинотека на Македонија.

 [19.30] Хотел Југославија 29ти Ноември // Котур

На 29ти Ноември, Денот на Републиката, целовечерен фестивал за ЈУ култура . Од 19:30 “Хотел Југославија” филм за едно митско место кое беше и симбол и сведок на разни моменти што ја обликуваа поранешна Југославија. Потоа се продолжува со својствена музичка приказна раскажана преку плочи на пионерот од ’79та Mirko Popov.

 [20.00] Астрофизички црни дупки и Хокингово зрачење // ФЕИТ

Предавање кое ќе го одржи Kimet Jusufi, докторанд по теориска физика на Иститутот за физика при Природно-математички факултет, млад гостиварчанец кој зад себе веќе има десетици научни трудови кои обработуваат теми поврзани со теориите на релативитет, црните дупки, астро-честичките и космологијата.

 [20.00] Д-р НЕЛЕ Карајлиќ – концерт за отворање на Таксират #20 // Младински Културен Центар

По 20 години легендата се враќа на сцена и доаѓа во Скопје со концерт за отворањето на јубилејниот ТАКСИРАТ #20 – Д-р НЕЛЕ КАРАЈЛИЌ на 29-ти ноември, во МКЦ!

[20.00] Трепет, Изложба – Гоце Илиевски // Младински Културен Центар

Проектот „Човек-Бог“ е мултимедијален проект, синестезија од цртежи и кратка анимација на око кое трепка. Човек-Бог е некој кој е истовремено и човек и боженствен, или пак човек кој е идол. За некој тоа е духовен учител, за некој јавна фигура или политичар, за некој тоа е дури и пријател. Може да биде некој кој шири љубов и просветление, или човечки идол, кој ги користи луѓето за лични цели.

 [20.00] Промо 1 – Под земја полесно се дише 6 // Галерија 7

Продажна изложба на цртежи и акустична свирка за шесттата едиција на Под земја полесно се дише!

 [20.00] Кец на десетка // Македонски Народен Театар

ЕДНОСТАВНА МИСИЈА
Кога едно сосема нормално семејство ќе се собере за да се запознае со идниот зет, се очекува секој да даде сѐ од себе, да ги смири своите човечки слабости, ако ги има, нели, да ги потисне внатрешните проблеми, не толку сјајните карактерни особини, фактот дека можеби сте пред развод.

 [21.00] Rock&Grill + DJ Вук Малетиќ  // Амигос

Четврток- Rock&Grill + DJ Вук Малетиќ + Gourmet Burger.

 [21.00] Научна фантастика на платно // Македонска Филхармонија

Диригент: Тимоти Редмонд (Велика Британија). Музика од најдобрите научно-фантастични филмови на сите времиња.

 [21.30] Whiskey Night // Папу Бар

Going nuts with whiskey & Sonja!
Овој четврток Jameson, J&B, Ballantine’s i Johnnie по промотивна цена од 120 денари.
*Whiskey Sour 200
*Whiskey+nuts 200

 [21.30] Звукот на YUгославија // Биртија Паб

Beertija Pub на последното заседание едногласно одлучи на симпатичен начин да го одбележи денот на „републиката“. По тој повод јавно Ве повикуваат да земете учество и да бидете дел од големата игранка во четврток. Игранката ќе се одржи во просториите на пабот.

 [21.35] DS Каљо Масниот // Винил

На големо задоволство на широките народни маси, по директна покана од делот од менаџментот на Винил којшто нема проблеми со вишок килограми и висок холсетерол, DS(дугме стискач) Каљо Масниот ќе пушта македонски хитови од 60ти па се до денес!

 [22.00] Aleksandar Tanchevski // Кино Карпош

Александар Танчевски во Кино Карпош.

 [22.30] Minus 18 Degrees AFTER DARK // Станица 26

Chvare, Toni Zen, Boogieman, Mawrteen will be combining Ice cold shots with Urban rhythm

 [00.00] Thursday Shake “1st anniversary” // Kлуб Epicentar

Mногу new school музика ќе биде на менито, од Irie Scratch и Shorty P кои ќе бидат позади грамофоните.

 Петок 30.11.2018

[10.00] Отворен повик – работилница за дизајн на светло со Крис Јегер // Македонски Народен Театар

Петти ден: Резимирање; Прашања и одговори.

 [14.00] Skopje Wine Salon 2018 // Хотел Мериот

Skopje Wine Salon 2018 is an international wine event occurring once a year that brings together Macedonian, Balkan and foreign wineries in one place. Many master classes, wine tastings and lectures by well-known somelilers, wine judges, professors and brand ambassadors are held during the wine salon.

 [17.00] PopUp Music – Zaltan (Paris) // Радио Бар

Zaltan ја става целата своја енергија во неговите миксови и во водењето на неговата дискографска куќа Antinote. Додека скитал низ продавници и маркети за плочи, во потрага по француски раритети, Quentin Vandewalle собрал илјадници dancefloor песни од сите епохи, од целиот свет.

 [17.00] Bojan Chakra & Igor Spiroski| Aperitivo // Кино Карпош

Bojan Chakra & Igor Spiroski| Aperitivo.

 [18.00] Патот по кој поретко се оди // Младински Културен Центар

На оваа работилница ќе имате можност да споделите и проговорите за темата живот и патот кој не води до психологот кој поретко се оди – по повод Денови на психологија, работилницата е ОТВОРЕНА.

[19.00] Humanity Exhibition of Three Authors // Галери Колектив

https://www.poptartgallery.co.uk/exhibitions/humanity/

 [20.00] PIN Conference 2018 // Младински Културен Центар

Теми, панели, гости и распоред: http://pinconference.mk/

Концертна програма / Showcase Festival:
PIN concerts 2018

 [20.00] Фестен // Драмски Театар Скопје

Томас Винтерберг, Морген Руков и Бо Хр. Хансен
FESTEN – ПРОСЛАВА

 [20.00] Over the limit / Над возможното // Кино Култура

Летово премиерно на МакеДокс беше прикажан филмот „Над возможното“ проследено со дружба со режисерката Марта Прус. Куршумли ан беше преполн, дури и снема карти. Затоа овој петок зимска реприза, за сите другари и другарки кои не успеаjа да го погледнат.
Влез: 100 денари

 [20.00] Еден месец на село // Македонски Народен Театар

Времетраење: 140 минути со пауза

Билетите се пуштени во продажба онлајн https://mnt.mk/online/index.php?id=348 и на билетарницата во МНТ.

 [20.00] Загрозени видови // Природнонаучен музеј на Македонија

ЗАГРОЗЕНИ ВИДОВИ
Архитектонска изложба
Природонаучен музеј на Македонија
30.11 – 11.12.2018
Отворање: 30 ноември 2018, 20 часот

 [21.00] Chilly Beats + DJ Vito + Chilly Con Carne  // Амигос

Петок- Chilly Beats + DJ Vito + Chilly Con Carne

 [21.00] Artists Night // Јавна Соба

Секој петок вечер во Јавна Соба е посветен на одредена професија.

А ноември го затвораме со разговори за уметност! Бело вино на пола цена.

 [21.30] Concept x monsieurkiril // Концепт 37

Groove Zone x monsieurkiril
Concept 37

 [22.00] Nino Naumov // Кино Карпош

ДЏ сет на Нино Наумов.

 [22.30] Werefox (SLO) // Лед Цепелин

Werefox are returning after over a year of intense creativity with a fresh new single and video for “Pretty Girl Needs A Bath” (https://youtu.be/qRzT_xP21cY), a taste of things to come on their upcoming third album (set to be released in the second half of 2019).

 [00.00] Central at Minus1 Mirko Popov+Violeta Kachakova // Минус еден -1

Central e logično prodolženie na centralnata gradska retorika koja podrazbira
sloevitost
iskustvo
ubavina
sofisticiran groove
elegancija vo dviženje

ako ste podložni na ovakva retorika
dozvolete im na Central da ve zavedat so najnovata paleta zvuci
neka podiumot bide vaš duhoven hram
ovoj petok vo Minus 1

 [00.00] Friday NIght Live: The Ringtones & Sime // Клуб Маракана

FNL with The Ringtones!
Старт: 01:00

 [00.00] Епицентар х Juan’s Kitchen Delights // Епиценар

Juan’s Kitchen Delights Recordings showcase во Епицентар! Juan’s Kitchen Delights е дигиталниот музички лејбл од Скопје, кој има повеќе од 50 техно изданија.

Line up:
Bodan Jamakoski
Dusko Janevski

 Сабота 01.12.2018

[13.00] Од 1 до 1 // Излет Кафе

Од 1 до 1 со Soul Case, Og! kao Uzun Baba Ognen Uzunovski Ogi и Ulterior

 [14.00] Skopje Wine Salon 2018 // Хотел Мериот

Skopje Wine Salon 2018 is an international wine event occurring once a year that brings together Macedonian, Balkan and foreign wineries in one place. Many master classes, wine tastings and lectures by well-known somelilers, wine judges, professors and brand ambassadors are held during the wine salon.

 [19.00] Балет на мраз “Заспаната убавица” // Македонска Опера и Балет

Традиционално и оваа година Државниот балет на мраз од Санкт Петербург во Скопје!

 [20.00] PIN Conference 2018 // Младински Културен Центар

Теми, панели, гости и распоред: http://pinconference.mk/

Концертна програма / Showcase Festival:
PIN concerts 2018

 [20.00] Авангардни патишта // Македонска Филхармонија

Концерт на Ричард Валитуто, пијано и композиција и Дејв Вилсон, саксофон и композиција (САД)

 [21.00] Сабота- Swing&Retro  // Амигос

Сабота- Swing&Retro DJ Aleksandar Jordanov

 [22.00] Tomi Bojadzi // Кино Карпош

ДЏ сет на Томи Бојаџи.

[23.00] Soundscape Series Presents George Adi & Kox // Минус еден -1

Line Up:

George Adi (SHIFT Digital Audio / Deeperfect)

Kox (SHIFT Digital Audio / Skopje Dance Festival)

Warm Up : Nennat Omen

Недела 25.11.2018

[21.00] Couple Therapy // Амигос

Недела- Couple Therapy, мени за двајца

[20.00] Страјк – самостоен концерт, Таксират #20 // Младински Културен Центар

Strajk Oficijalen Profil!
Прв пат евер со самостоен настап во живо:
2-ри декември, МКЦ, Скопје!