Се откажавте од благо и брза храна, вежбате редовно, а сепак некако многу тешко ги губите килограмите. Не се плашете, има причина и за тоа, а за среќа има и решенија. Повеќето луѓе не сфаќаат дека нивните утрински ритуали всушност ги спречуваат да го добијат телото кое го посакуваат.

Ние денес ви претставуваме 5 утрински ритуали и навики од кои треба да се откажете доколку сакате да ослабете.

Предолго спиете

Со премалку сон, вашето тело ќе го поттикне лачењето на кортизолот, хормонот одговорен за стрес, а тоа ќе предизвика зголемување на апетитот. Од друга страна и предолгото спиење не е добро за вас. Според последните истражувања, спиењето повеќе од 10 часа на ден може да води кон поголема телесна маса. Тоа е и дополнителна причина зошто докторите препорачуваат 7-9 часа спиење.

Се облекувате и средувате во темница

Потргнете ги завесите и кренете ги ролетните веднаш по будењето. Едно истражување покажало дека сините снопови светлина кои доаѓаат од утринското сонце може да го забрзуваат вашиот метаболизам и да му помогнат на телото да се разбуди. 20 до 30 минути дневна светлина е доволна за да влијае на вашата телесна маса.

Не го местите креветот

Можеби звучи чудно, но е вистинито. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои си ги местат креветите спијат подобро, а добриот сон е многу важен за здрава тежина.

Заборавате да се мерите

Докажано е дека дневното мерење е успешна техника која поттикнува губење килограми. Идеално време за качување на вага е наутро, веднаш по будењето, пред да јадете или пиете. Со оглед на тоа дека губите вода додека спиете, така ќе добиете и најточна бројка.

Премалку јадете за доручек

Истражувачите од Универзитетот во Тел Авив инсистираат на тоа дека наутро треба да се разгалувате себеси со богати и вкусни оброци. Всушност, балансираниот доручек кој содржи 600 калории и има протеин, карбохидрати и малку десерт ќе направи да ви биде полесно да го следите вашиот дневен режим на исхрана.