Салата со киноа и грав од конзерва

Салатите во секоја можна варијанта се број 1 оброк за летните денови, кога на никого не му се готви. 

Со правилен избор на состојки, добивате вкусен и нутритивно вреден оброк, а за денес или некој од следните денови, подгответе ја оваа салата со киноа, со следниве состојки:

200 гр конзервиран грав (црвен или црн)
120 гр киноа
Едно зрело манго
Една црвена пиперка
Едно авокадо
Еден кромид
Луто пиперче
Сецкан свеж коријандер

Подготовка:

Киноата сварете ја и оставете ја да се излади. Исцедената киноа повремено мешајте ја со вилушка за да не се залепи.

Додека се лади, сецкајте ги другите состојки и ставете ги во голема чинија. Додадете ја изладената киноа и измешајте убаво, па најгоре ставете сецкана чили пиперка (количина по желба или пак воопшто не ставајте ако не сакате луто) и посипете со сецкан коријандер. 

Можете да зачините со балсамико оцет и маслиново масло или пак со сок од лимон.