Сакате да сте поздрави? Започнете го денот со кришка леб со мед и цимет

Нутриционистите постојано потсетуваат на лековитите состојки на медот и циметот. Тие се моќна комбинација против вируси, висок холестерол и дијабетес, но и многу други непријатели на нашето здравје.

Можеби звучи неверојатно, но оваа комбинација е навистина делотворна против многу болести. Започнувањето на денот со оваа комбинација на кришка леб е најдоброто нешто што можете да го направите за своето здравје.

Против холестерол

Направете паста од мед и цимет во прав. Намачкајте ја на парче леб наместо мармалад и јадете го тоа редовно за појадок. Ова ќе го намали нивото на холестерол и ќе го намали ризикот од срцев удар.

Артритис

Во чаша топла вода измешајте 2 лажици мед и 1 лажица цимет во прав. Пијте ја оваа комбинација наутро и навечер. Редовното конзумирање помага во лечење на оваа болест.

Инфекции на жолчката

Во чаша млака вода измешајте 2 лажици цимет и 1 лажица мед. Пијте ја оваа комбинација секој ден. Таа ќе ги уништи микробите во жолчната кеса.

Настинка

Пастата од мед и цимет е одлична и за борба против настинки. Освен тоа,додека сте настинати можете да измешате 1 голема лажица мед и ¼ лажица цимет. Земајте ја оваа смеса 3 дена по ред. Тоа ќе помогне кај настинка, но и хронична кашлица и синуси.

Имунолошки состав

Дневното земање мед и цимет го подобрува имунитетот и го штити организмот од бактерии и вируси.

cheap nike free run 5.0