Рецепт за домашни Орео палачинки

Сите љубители на чоколадните кекси со фил сега имаат можност да уживаат во ново, уште почоколадно задоволство - палачинки со вкус на Орео.

Дечињата ќе ги обожаваат, а и вашите пријатели ќе се израдуваат ако ги послужите после кафето.

Во никој случај нема да го згрешите вкусот, затоа што е лесен за подготовка, дури и ако сте почетници во кујната.

Состојки за 4 порции:

  • 500ml млеко
  • 8 јајца
  • 125g несолен путер
  • 2 лажички екстракт од ванила
  • 700g брашно
  • 1 прашок за печиво
  • 125g шеќер
  • 150g Орео колачиња

За фил:

Можете да комбинирате матен путер со кокосово брашно или крем по желба.

Подготовка:

Растопете го путерот, па додајте го млекото со јајцата и екстрактот од ванила.

Во посебен сад измешајте ги брашното, прашокот за печење и шеќерот. Постепено додавајте ги во млекото со јајца и путер и постојано мешајте.

По 5 минути мешање додадете ги ситно искршените или измелените Орео колачиња.

Загрејте малку масло на тавче, ставете од тестото и испечете округли, малку подебели палачинки.

Доволни се 3 минути печење од секоја страна за палачинките да бидат готови.

Врз секоја палачинка ставете фил по желба, украсете со кокос, чоколадо, шлаг или уште искршени Орео кекси.