Рецепт за брз пролетен ролат со спанаќ

Пролетта е веќе овде, а време е вие да испробате нешто ново и вкусно.

Потребни состојки:

  • 5 јајца
  • 500 грама варен спанаќ
  • 5 лажички брашно
  • Половина прашок за пециво
  • Една лажичка сол

Потребни состојки за фил:

  • 200 грама крем сирење
  • 1 варено јајце
  • 100 грама шунка
  • 100 грама кашкавал
  • Половина павлака

Начин на подготовка:

Јајцата изматете ги со малку сол, па додајте го спанаќот кој претходно добро го исчистивте и го исечкавте, па потоа брашното и прашокот за пециво. Ставете ги во еден сад обложен со хартија за печење. Кога ќе биде испечена кората, завијте ја уште веднаш со хартијата и оставете ја да се олади, а потоа одвиткајте го ролатот и премачкајте го со крем сирење, па преку него изрендајте го јајцето, па наредете шунка, премачкајте со павлака и потоа ставете кашкавал. Свијте го ролатот и оставете го во фрижидер за добро да се олади.